זוכרות שהסתכלתן על התלמידה הכי חכמה בשכבה ונבאתם לה עתיד כלכלי מזהיר? ככה חונכנו, שהכסף אולי יענה את הכל אבל בשביל כסף צריך קודם כל שכל. ובכן, מחקר חדש קובע, שהיכולת שלך לחשב כמה ביצים נשאר לשרה אחרי שהיא הפילה 7 ואבדה כפול ואז הלוותה מהשכנה את הכמות המקורית פחות 4 בריבוע, לא תהיה זאת שתקבע כמה כסף יהיה לך בחשבון הבנק (אחרי שתשקיעי מאה אלף ותלווי חצי מזה בריבוע). במילים אחרות, נמצא כי מאחורי הצלחה פיננסית לא עומדים ציונים אקדמאים מזהירים ואיי קיו גבוה אלא בעיקר חריצות, מסירות והתמדה.

המחקר, שנערך ע"י צוות חוקרים בכיר ביניהם ג'יימס הקמן חתן פרס נובל התבסס על מאגרי מידע עצומים שכללו ציונים אקדמאים, נתוני איי קיו, תוצאות מבחנים סטנדרטים ומבחני אישיות של אלפי בני אדם מבריטניה והולנד. החוקרים בדקו במאגרי המידע שעקבו אחר האנשים הללו במשך שנים את מצבם הכלכלי יחד עם פרמטרים נוספים כמו, רמת שביעות רצונם, רישומים פליליים ומשקל. נמצא, כי יש קשר ישיר בין הצלחה במבחנים הסטנדרטים להצלחה כלכלית בהמשך, לעומת איי קיו גבוה שלא בהכרח מבטיח את הדרך לפסגה.

לכאורה הצלחה במבחנים מעידה על איי קיו גבוה ותו לא, אך למעשה היא מבוססת על פרמטרים נוספים אותם הקמן מכנה "כישורים לא קוגניטיביים" כמו הרגלי למידה, יכולת עמידה תחת לחץ, שיתוף פעולה ועמידה בזמנים. היכולות האלה באות לידי ביטוי גם במבחני אישיות שנבאו גם הן - אם כי במידה פחותה יותר - את ההצלחה הכלכלית בעתיד. סך המרכיבים הדרושים להצלחה במבחנים כללים, הם, לטענת החוקרים מרכיבי הקסם שיבטיחו הצלחה פיננסית.

הממצאים האלה מעודדים בהתחשב בעובדה כי חלק מהתכונות האלה שהקמן מאמין שיובילו אתכן להצלחה בהחלט ניתנות לרכישה, כמובן שלא ניתן לשכוח לחלוטין מהאינטלגניצה המולדת שלכם. בכל זאת, אשה עם איי קיו 60 תתקשה לבצע פעולות שיהיו קלות עבור נשים עם איי קיו 120. אבל גם ההיפך הוא הנכון, אישה חכמה מאד יכולה להכשל במבחן המציאות אם אינה תדע להתאים את עצמה למקום העבודה שלה, להתלבש בהתאם, או לרסן את עצמה בראיון עבודה. 

אז אם אתם לא מה'עפרונות הכי מחודדים בקלמר' וכבר יעדתן לעצמכן עתיד אנונימי ומתון מבחינה כלכלית. תתעודד, זה הכל עניין של התמדה חריצות ודבקות במטרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים