אישה בת 41 מפולין שנכנסה להריון לאחר שהתגלה כי היא סובלת מגידול סופני במוח, הובהלה לביה"ח בוורוצלב שבפולין כשהיא מחוסרת הכרה. הרופאים קבעו כי היא עוברת מוות מוחי, אך משהבחינו שהיא בחודש השביעי להריונה החליטו להשאיר אותה מחוברת למכשירים כדי לנסות להציל את חיי העובר.

מרדימים, ניורולוגים, נוירוכירורגים וגניקולוגים התגייסו שהתגייסו למטרה, נלחמו יום יום בזיהומים ובבעיות תפקוד שנוצרו בגופה של האם עד השבוע ה-25 להריון.

כנגד כל הסיכויים, התינוק שרד, והמשיך לגדול ולהתפתח ברחם. לאחר 55 יום, נולד התינוק, וויטק, בריא ושלם במשקל קילו. התינוק הועבר לטיפול נמרץ והוחזק באינקובטור במשך שלושה חודשים עד שהגיע למשקל של 3 קילו.

מדובר במקרה נדיר במיוחד, אך לא ראשון מסוגו. בעבר נרשמו מספר מקרים בודדים דומים של לידה לאחר מוות מוחי של האם. במקרה נוסף שהתרחש בעיר דברצן בהונגריה לפני שלוש שנים, נולד תינוק לאם שהיתה שרויה במוות מוחי במשך שלושה חודשים. לאחר שלקתה בשבץ מוחי בשובע ה-15 להריונה, הושארה מחוברת למכונות הנשמה שהמשיכו את תפקוד הגוף למרות שכבר חוותה מוות קליני.

לאחר 92 ימים בהם שהו לצידה בעלה ואימה כשהם מעסים את ביטנה ומדברים אל העובר, מצבה החל להדרדר והיא הועברה לנתוח קיסרי להצלת העובר. התינוק נולד כשהוא בן 27 שבועות בלבד במשקל חצי קילו, הועבר לפגיה ונשאר שם עד שמצבו התייצב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים