החופש הגדול הוא אחד מהתקופות היפות יותר בחיי המשפחה, אמנם לא אצל כולם היציאה לחופש היא קלה, אך ברוב המקרים עצם העובדה  של המילה 'חופש' זה מסמל מין תקופה של שחרור והרפיה, החופש הינו אחד המרכיבים החשובים ביותר בחייהם של הילדים,  בעצם זהו זמן ההתפתחות הטוב ביותר עבורם וגם עבורך כאם. 

אני מגדירה את החופש כתקופת היכרות מחודשת: 'שלום לך ילד, נעים להכיר אותך מחדש'. נשמע קצת דביק, מה את לא מכירה את הילד שלך? אז זהו, במשך השנה אנחנו לא ממש מכירים אותם. בוודאי שאנחנו מעורים בחייהם, עוקבים ומנסים להיות הורים ממש טובים . 

אבל, הסיטואציה הזו של החופש - השהיה בבית ואנחנו איתם, החיפוש אחר העסקה בלתי פוסקת של ילדינו הם בדיוק הסממנים שבעצם גורמים לנו להכיר אותם טוב יותר, פנים מול פנים, בלי שעות לימודים או מסגרת בית ספרית המפרידה בינך לבין ילדייך. 

ישנה תופעה מאד שכיחה בימי החופש הגדול, בהם העייפות הופכת להיות כדיירת קבע אצל האמהות, הן פתאום מפהקות בין 30 ל- 40 פעם ביום, בזמן שבמצב נורמטיבי מדד הפיהוקים מגיע גג עד- 5 ורק בשעות הערב. רבות מאיתנו חשות תשישות לא מוסברת, והשאלה היא איך ייתכן כי דווקא בימים בהם איננו מתזזות בים עבודה, חוגים ובנקיונות הבית אנחנו חשות תשישות ועייפות מוגברת.

יש לכך הסבר, אמנם לא מדעי ולא מדוייק במיוחד, אך בהחלט מניח את הדעת:

1. הקימה אל הלא נודע - חוסר סדר יום, או אי ידיעה איך נעביר את היום ונמלא את היום בפעילויות מעניינות ונרגיע את מצפונינו ההורי על מנת שבסוף היום - נישן עם חיוך עייף - 'אמא טובה אני'.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים

2.  ההתנהלות הלא מוגדרת - עד כמה שננסה ליצור סדר יום, חופש הוא זמן ללא מעצורים, הטיולים, התחושה שהנה הכל מותר ואפשרי, יוצרת תחושה של עייפות מתמשכת לאורך כל היום, הציפיה לשעות הערב השקטות הופכת להיות ארוכה ומתישה, ופתאום אנחנו מוצאות את עצמינו שרועות על הספה כאשר הבית במצב צבירה לא ברור. 

3. פחד תת הכרתי - אמנם, אנחנו מאד משתדלות ועושות כפי יכולתינו, אך הפחד כי הנה החופש יעבור אוטוטו ולא  נצליח לספק לילדינו את החוויות שכה רצינו להעניק להם, מציב אותנו בפני אתגר חשיבתי מעייף ומלאה, מה יהיה העיסוק המעניין הבא - ורק ייהנו ולא יישכחו לעולם את החוויה.. 

יש עוד רשימת מרכיבים ארוכה לא מכוונת ממחקר אך ממוקדת חשיבה, החופש הגדול הוא מבין הזמנים המעייפים בשנה, אך אם נהיה מודעים למרכיבי העייפות, ונדע להתמודד ולהתארגן טוב יותר.

בכל אופן, עייפות של החופש הגדול, היא עייפות חיובית, קחו אותה בקלות היא תכף מסתיימת.. ואז מגיעה עייפות אחרת - החגים.