מרוץ הקייטנות הסתיים, נדרש לדאוג לתעסוקה יומית גורפת, ושלל פעילויות, אטרקציות, אוכל, כסף, ובעיקר כח! כל אלו מרכיביו של החופש הגדול.

פסיכולוגים הביאו עימם בשורה משעממת חדשה: הורים יקרים, תניחו להם להשתעמם. במאמר מקצועי שפורסם באחד מכתבי העת האנגליים נמצא כי פסיכולוגים ממליצים: 'תנו לילדים להשתעמם בחופשת הקיץ'.

אולי זה נשמע לא קביל, או לא הגיוני או בעצם לא לפי מה שהתרגלנו עד כה. העובדה שחופש צריך להיות גדוש ומלא בחויות אינסופיות. וזאת על מנת לספק לילדים מנה גדושה של תעסוקה לבל חלילה ישתעממו, או שבעצם אולי אנחנו מחפשים שקט – ולא רוצים לשמוע את צמד המילים 'משעמם לי'..

ממה מורכב שעמום אצל ילדים?

המושג שעמום הינו מושג יחסי בהתאם לסביבה בא אנו חיים, אם ניקח לדוגמא: סביבה בה גדל הילד צורכת אירועי תרבות, אטרקציות, חוגים ועוד שלל פעילות במהלך היום אזי ילד שלא ירגיש כי הוא מלא מבחינת תוכן, וכי הוא אינו יכול עומד בקצב אותו מכתיבה הסביבה יחוש חסר ושעמום, הוא יצטרך למלא את החסר שלו על מנת להרגיש כי הוא אכן עומד בסטנדרטים החברתיים, גם אם הם לא ממש נאמרים בקול אלא מוכתבים ע"י החברה בתת מודע ובהרגלים הסביבתיים שהוקנו לו.

עוד מרכיב חשוב ונוסף למוצר ששמו שעמום הוא גם דחיית הסיפוקים לפיהם גדל הילד, ילדים שרמת דחיית הסיפוקים שלהם גבוהה יותר, בדכ' ישתעממו פחות, הם יבינו כי כרגע זה בלתי אפשרי, וכי עליהם להתעסק במשהו אחר שימלא אותם, ילדים אשר רמת דחיית הסיפוק שלהם נמוכה, ירגישו שעמום נוראי עד שמבוקשם יושג, מיד! כאן! ועכשיו!

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים

אם נבחן את המצב בו נתון ילד במהלך השנה הו עיסוק גובר , עמידה בלוח זמנים, יעדים, תחרות חברתית ולפעמים לחצים המופעלים עליו מהורים, מורים ואחים, בקיצור הילדים של היום עסוקים מאד.

עכשיו עיצרו לרגע וחישבו, כמה מאיתנו כהורים וכבוגרים היו מסוגלים לשבת 7 שעות ברצף תחת מעטה לימודים, אטרקציות וכו'.. ועוד לדרוש מהם להיות מרוכזים, מפוקסים ולהגיע ליעדים.. המאמר שפורסם ובו המלצת פסיכולוגים לתת לילד להשתעמם, מביא עימו בשורה שאם נאמץ אותה, אולי נצליח לגדל ילדים יצירתיים יותר, יוזמים יותר ובקיצור, לתת לילדים מרחב חשיבה על מנת לגדול באופן תקין, פורה ולא עמוס תחרותי ומעיק.

הזמן הפנוי יהווה לילד שלכם גם מנוחה מעמל תקופתי ארוך ומייגע, וגם ייתן לילדים שלכם להתפתח מעצמם. פשוט תאפשרו להם להשתעמם, הם יהיו שלווים יותר רגועים יותר, ללא רדיפה אחר רשימת מטלות שצריך למלא.

תנו להם חופש, תנו חהם להשתעמם.