אנשים הנולדים עם המוטציה הגנטית של חוסר תחושה, עלולים להימצא בסכנת חיים של ממש, חוסר כאב מונע מאותם אנשים הסובלים מכך זהירות לגבי ספיגת מכות, הימנעות והתגוננות פיזיולוגית של הגוף מפני כוויות, חבלות וכו'. שימת לב לסכנות ורתיעה של גוף מכך.

אנשים הסובלים מתופעה זו הם בדרך כלל נולדים כך, התופעה שכיחה לאחד ממיליון לידות, אנשים הסובלים מחוסר תחושה כבר בגיל קטן, סובלים מפציעות כמו נשיכת הלשון, פציעות בלסת, שבירת עצמות, כוויות עד כדי כך שיכול לגרום למוות בגיל צעיר. חוקרים מצאו כי על התופעה המדאיגה הזו אחראי גורם גנטי בשם: 'pain with anhidrosis' הגורם הגנטי הזה גורם לאנשים חוסר יכולת לחוש בכאב פיזי, הגן הזה עובר בתורשה והוא מכונה 'מוטציה' - קילקול גנטי תורשתי, הגורם ל-'כיבוי' חיישני הכאב בכל הגוף כבר מלידה.

כיום דווחו בערך כ-20 מקרים שאובחנו כסובלים ממוטציה זו, חוקרים גרמניים שחקרו תופעה זו הבינו כי החלבון שאחראי על 'מתג כיבוי והדלקה' של תחושת הכאב הוא ה'כרומטין', חלבון זה משחק תפקיד משמעותי בתופעה מסוכנת זו, הוא יכול להפעיל או לבטל גנים מסויימים תורשתיים, כאשר הוא גורם להיווצרותם או ביטולם של תאי עצב, הממצאים הסבירו מדוע אצל הלוקים בתסמונת זו יש חסרון בחלבון זה ולכן 'תאי העצב' אינם מתפקדים כראוי מלידתם.