אם חורגת בימינו דומה בעיקר ללכלוכית ולא לאמה האגדית. בין אם מדובר בילדים שבאים לבקר בסוף שבוע ובין אם מדובר בילדים שגרים באופן קבוע עם האם החדשה, מדובר באתגר מאוד לא פשוט עבר האישה. כל אישה שואפת לקיים מערכת יחסים טובה עם הילדים של הבעל, שתתבסס אם לא על אהבה, אז לפחות על כבוד ואמון הדדי. אבל במקרים רבים מערכת יחסים הזאת מזכירה בעיקר מלחמת התשה, כשהאם החורגת היא ברוב המקרים דווקא הצד החלש במערכה הזאת.

ככל שהילדים גדולים יותר, כך קשה יותר לאישה להוכיח שכוונותיה כנות, והיא אכן מתייחסת אליהם באהבה ובכבוד. לילדים הרבה פעמים קשה מאוד לקבל אישה חדשה בחיי האב, וההאשמות באפליה ופגיעה מרעידות את קירות הבית. כל פרט קטן עלול לגרום לפיצוץ: סוכריה שניתנה לאחד מהילדים הביולוגיים של האם, הבקשה לסדר בחדר שהופנתה לילדים של האב וכו'.

איך מקבלים אמא חדשה?! (אילוסטרציה: shutterstock)
איך מקבלים אמא חדשה?! (אילוסטרציה: shutterstock)

כשמדובר באב שהתאלמן, המצב לעיתים מסתבך כי האב באופן טבעי נוטה להגן על ילדיו היתומים, לכן לעיתים הוא מחפה על ילדיו שלא לצורך ובכך רק מחמיר את הבעיה.

 הסטטיסטיקה האכזרית מודיעה לנו שהסיבה הנפוצה ביותר לגירושין בנישואים השניים היא הילדים מהנישואים הראשונים. הילדים שחוו גירושי ההורים או מוות של אחד מהם, חשים שביתם שאמור להיות עבורם המקום הבטוח ביותר עלי אדמות, הולך ונחרב מול עיניהם. לכן עבור רבים מהם כל דבר הבא שיקרה, כולל הופעת האמא החדשה, זה מהלך שרק יסבך אותם עוד יותר. המצב הבעייתי ביותר הוא זה שבו אלמן על ילדים מתחתן עם אלמנה או גרושה עם ילדים.

נדירות ביותר הן המשפחות שבמצבים האלה מצליחות לשמור על יחסים טובים בתוך המשפחה ללא עזרה של איש מקצוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים

אבל הבשורות הטובות הן שעם עזרה פסיכולוגית נכונה, סבלנות וחוש הומור אכן אפשר להגיע להרמוניה מלאה בבית. חשוב להבין שבכל מקרה מדובר בתהליך ארוך ומייגע. אין מילות קסם שישנו את האווירה בבית. בסרטי דרמה למיניהם לרוב קורה איזשהו אירוע מהפכני או שאחד מההורים מצליח לנהל עם הילדים שיחה מרגשת, ולאחר מכן בני המשפחה מייד יוצאים יד ביד לדרך של אושר ועושר. בחיים האמיתיים מדובר בתהליך שלוקח שנים רבות והוא מלווה בעליות וירידות רבות.

סבלנות והדרכה מקצועית לרוב עוזרים לשנות את היחס העוין של הילדים. בתהליך הזה גם אין כללים, ומה שעוזר למשפחה אחת יכול לגרום למריבות במשפחה אחרת. כך במשפחות מסוימות השתתפות האם החורגת באירועים החשובים עבור הילד, למשל מסיבה בגן או בבית ספר, יכולה לעזור לו לקבל אותה בתור האמא החדשה שלו. אבל במשפחה אחרת הילד יכול גם לסרב לבוא למסיבה אם האם החדשה תהיה שם, כי בעיניו עדיין אין לה זכות לתפוס מקום של קרובת משפחתו. 

אך כמו שחשוב להבין מה הרגשות האמיתיים של הילד ולדעת לקבל אותם בלי להיעלב, חשוב לא פחות ללמוד להבדיל בין הרגשות למניפולציות. ילדים שרואים במשפחה החדשה הוכחה נוספת לחורבן ביתם האמיתי, הופכים לעיתים למומחים גדולים בתחום המניפולציות הרגשיות ודוקטורים לפרובוקציות.

לדעת לזהות פרובוקציות של הילדים (אילוסטרציה: shutterstock)
לדעת לזהות פרובוקציות של הילדים (אילוסטרציה: shutterstock)

ילדים כאלה אוהבים לסכסך בין האב לאשתו החדשה ונהנים כשרואים שאביהם סובל מרגשי אשם כלפיהם. במקרה הזה הבעיה העיקרית היא לא רק המניפולציות של הילדים, אלא העובדה שאף בצד במשולש המסובך הזה לא מצליח לראות את התמונה במלואה. הילדים סבורים שהאב מזניח אותם, האישה מרגישה פגועה כי בעלה לא מגן עליה מפני התקפות לא צודקות של הילדים, והאב טוען שאשתו לא מגלה מספיק גמישות וסבלנות.

אבל ברגע ששני ההורים מגלים נכונות לפתור בעיות ולעבוד קשה על היחסים במשפחה הם רואים במהרה שינויים חיוביים בבית. אסור לשכוח גם שבסופו של דבר יותר מכל הילדים זקוקים ליציבות, במיוחד ילדים שחוו טראומה של גירושין או מוות. כשהם חשים שביתם החדש יציב והיחסים בין אבא לאמא החדשה גם הם יציבים, לאט-לאט גם הם מתחילים להירגע. תקשורת פתוחה וציפיות ריאליות גם הם עוזרים מצוינים בתהליך הקמת המשפחה החדשה והאוהבת.