מרגע בריאת הכוכבים מאדים ונוגה מומחי זוגיות, פסיכולוגים ואנתרופולוגים מנסים לפצח את קוד השוני בין גברים לנשים, ומאידך - לבנות את הגשר שיהיה יציב מספיק כדי לאפשר לקצוות שונים כל כך לחיות יחד שנים ארוכות באהבה.

עוד משהיינו בגן לימדו אותנו את הדמיון שיש בינינו, באנשים, לעצים וגידולי הטבע. ט"ו בשבט, ושניים משבעת המינים המיוחדים, נותנים לנו פתח נוסף להצצה אל העולם הגברי ואל ההבדלים שיש בינינו.

גבר דומה לשמן זית, ואילו אישה נמשלת ליין גפנים. 

אם נפרק את התכונות החיצוניות של השניים: לשמן אין צבע מושך, הוא אפילו עכור מעט ולא זוהר. אי אפשר להחשיב אותו כמוצר בעל יופי חיצוני. גם טעם השמן כשלעצמו אינו מרנין במיוחד. ניסיתם פעם לקחת לגימה של שמן זית? אין הנאה בשתייה ממנו, כמו שהוא. הוא נועד לתבל מאכלים ולשבח את טעמם, ולא כדבר העיקרי. מטרתו היא תוספת לאחר.

היין בעל צבע יפהפה וחזק, בין אם הוא יין אדום, לבן או וורדרד  - הוא נוזל מרשים ומגרה. גם בגזרת הטעם: הוא מיועד לשתייה, יש לו מעמד של כבוד בפני עצמו, וההנאה ממנו היא בלעדית וללא תוספות. זוהי חלוקת התפקידים הראשונית בין הבעל לזוגתו: הוא לא מתבלט, אבל משפיע בטעמו ואפילו מכריע לאיזה כיוון ילכו הדברים. והיא משחקת תפקיד ראשי. או רוצה לפחות. 

כשהוא ישתה יין להבין את המהות שלך... (צילום: shutterstock)
כשהוא ישתה יין להבין את המהות שלך... (צילום: shutterstock)

גם אם נלך עוד צעד אחורה, לרגע הפקת השמן, נבין את ההבדל באופן הדיבור של הגבר. שמן מופק בקושי רב, ובמאמץ. מזית אחד אפשר לסחוט רק כמה טיפות, הסגנון הוא תכליתי, שואף לתמצית, בעוד שמעינב באותו הגודל זורם עסיס של ממש. לנו, הנשים, קל לזרום עם הרבה מילים, גם שמירת סודות בינינו לבין עצמנו היא לא ערך עליון. הנטייה של הגבר היא לקמץ במילים ולומר רק מה שצריך ולא מבטאים רגש, שאצל אישה נשפך כיין.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים

עוד תכונה בולטת של השמן היא הייחודיות. שמן צף, מתבלט, ייחודי. לא מוכן להתערבב ולהיטמע. היין נבלע. בעלך צריך לקבל את המקום המוגדר שלו, את הכבוד שלו כראש המשפחה והמנהיג המשפיע. אמא ניזונה דווקא ממחמאות שמתקבלות מבחוץ, ממילה טובה, מהכוח שנותנים הילדים.

אפילו אופן הגדילה שלנו שונה מאוד אחד מהשניה. עץ הזית גדל יחידי, כאדם הראשון, שהיה למשך זמן מה גבר יחיד בעולם. הוא נוצר יחידי ונוטה לחבב את הבדידות. חווה, האישה הראשונה, נוצרה ממנו ולמענו. אין לנו את היכולת להיות לבד, מעצם ברייתנו אנחנו מכירות את ההישענות על הגבר שלנו. כמו גפן שמיד שולחת שריגים וסמוכות, מטפסת אחת על השניה ויוצרת קהילה שלימה של משפחה, ילדים, חברים ובעיקר הרבה אנשים להיות עטופים בהם.

נשים. לא צריכות להכניס יין כדי שיצא סוד (אילוסטרציה: shutterstock)
נשים. לא צריכות להכניס יין כדי שיצא סוד (אילוסטרציה: shutterstock)

גם במבט קרוב יותר ניתן לראות על הענף, הזיתים גדלים בודדים ובמרחק מה אחד מהשני. הענבים צמודים-צמודים על אשכול אחד. זה מה מקשה על הגברים שלנו לקרוא הבעות פנים ולהבין את ה'פרצופים' המרמזים שהאישה שולחת והצורך שלהם בחברה הוא מינורי. מיותר לציין כמה חברה חיונית דווקא לאישה.

החיוביות הגדולה של הגבר היא היציבות. שמן הזית המשובח נשאר כמות שהוא מתהליך התפוקה הסופי שלו והרבה שנים אחר כך. הוא אחיד, יציב, אפשר לסמוך עליו. האישה עוברת תהליכים שונים, הפכפכה ויכולה להשתנות. התסיסה של היין עלולה להכשל ולהחמיץ, גם הרגשות התוססים שלנו יכולים להיות מסוכנים. לגבר יש דווקא את היכולת לרכך. הנטייה השמנונית עוזרת להחליק מעל מהמורות ויכולות הסליחה שלו גבוהות יותר משלנו.

(מעובד עפ"י הרצאה של הרבנית ברוריה אשכנזי)