כשאני הייתי בהריון הראשון, הצהרתי קבל עם ועובר שאת הלידה אעבור ללא אפידורל- ויהי מה. ומסתבר שהצהרות לחוד ומעשים לחוד, כאבי הצירים הכריעו את הכף ובלהט צרחותיי שאיימו להבריח גם את הוותיקות והמנוסות שבמיילדות, נכנעתי. "תביאו מה שיש", בכיתי כשאני מתגברת לא להגיד את המילה אפידורל. 

המרדים הוזעק והנוזל הקריר זרם במורד גבי ואפשר לי מנוחת מה עד לרגע הלידה.  לא אספר לכן שהאפידורל הפסיק את הכאבים לגמרי, אבל בהחלט היה מדובר בהקלה משמעותית שאפשרה לי לנוח, ועדות ראיה שהיו במקום טוענות שאפילו העזתי להירדם ממש. 

התינוק נולד בשעה טובה ומוצלחת, כמובן אחרי סבב חדש של צרחות ובכיות, ואחריו הגיעו גם אחיו, רק שבלידות שלהם לחילופין, ההצהרה הייתה – לא אעבור את הלידה ללא אפידורל- ויהי מה! 

מהי הרדמה אפידורלית? 

הרדמה אפידורלית היא הרדמה מקומית של אזור האגן והרגליים הפועלת ע"י הזרקת אפידורל לחלל  בעמוד השדרה. היולדת תצטרך לקמר את גבה ככל האפשר על מנת לגרום ליצירת רווח בין חוליות עמוד השדרה. כמו כן ההזרקה צריכה להיות מדויקת מאד על מנת למנוע סיכונים, לכן כל היולדת תתבקש להימנע מכל תזוזה בעת ההרדמה. 

המרדים יחדיר אל גב היולדת צינורית המוליכה את חומר ההרדמה והיא תישאר שם עד לאחר הלידה, בכדי לאפשר הוספת חומר במקרה שהלידה התארכה והשפעת החומר עומדת לפוג. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'Mame' ותישארו מעודכנים

החסרונות בהרדמה אפידורלית

היולדת מחוברת לעירוי נוזלים במהלך הלידה כיוון שיש חשש לירידה בלחץ הדם.  עלולה להתפתח לידת וואקום או מלקחיים, עקב חוסר התחושה של היולדת. ניתן להוסיף חומר רק פעמיים בלבד, אם השפעתו תחלוף ועדיין לא ארעה הלידה, היולדת תאלץ לעבור אותה ללא משכך כאבים. לא תוכלי לרדת ממיטת הלידה, גם לא לשירותים. האפידורל גורם לחוסר שליטה בשלפוחית, לכן תחוברי לקטטר ועירוי.  לעיתים רחוקות עלולה להיות פגיעה עצבית, או זיהום מקומי. חיבור קבוע למוניטור – לבדיקה מתמדת של דופק העובר. 

מתי לא ניתן לבצע הרדמה אפידורלית? 

כאשר היולדת סובלת מיתר קרישת דם, או נוטלת תרופות נגד קרישת יתר של הדם, או אם קיימת אלרגיה לחומר ההרדמה, זיהום עור בגב התחתון או מחלת עצבים חלילה. לא יהיה ניתן לעבור אלחוש אפידורלי גם במידה והלידה במצב מתקדם מאד, היות והשפעת האפידורל פועלת תוך 45 מעת ההזרקה והעירוי חייב להיות מחובר כ-20 דק' לפני ההזרקה. באם הלידה צפויה תוך פחות משעה, לא תינתן הרדמה אפידורלית.

קיימות אופציות נוספות לשיכוך כאבים, אך הן יעילות פחות: ואליום או פטידין – מדובר בחומר נרקוטי המוזרק לשריר או לוריד ומטשטש את הכאבים. גורם להתכווצויות רחם יעילות יותר, עקב החלשת הכאב, ומסייע בהרפיית השרירים. 

החסרונות באופציות ההרדמה החלופיות: 

עובר לעובר דרך חבל הטבור, עלול לגרום לטשטוש היולדת, עלול לגרום לבחילות והקאות - לכן ניתן בצירוף של חומר מונע.

גז צחוק - גורם להפחתה של עד 50% בכאבים ולתחושת אופוריה, אך סביר להניח שעדיין יכאב. הגז מוזרם ע"י מסכה בדומה למסכת חמצן, ומשפיע כל עוד שואפים אותו, הסרת המסכה תגרום תוך מספר דקות לתחושת הכאב לשוב, אך זה יכול להיות גם יתרון בכך שניתן להפסיק אותו בכל רגע נתון.

לא קיימות תופעות לוואי, כך שיש לו יתרון על פני האמצעים האחרים לשיכוך כאבים, אך יעילותו מוטלת בספק.  סביר להניח שאם מדובר בלידה ראשונה, ההחלטה האם להשתמש במשכך כאבים, ואם כן באיזה מהם, תהיה קשה עבורך.

אין נוסחה אחידה שמתאימה עבור כל הנשים, כל אחת והרגישות שלה, ישנן נשים שאינן חשות שום כאב בשעת הלידה. היי פתוחה לאופציות, שאלי את הצוות הרפואי, התייעצי עם חברות שעברו לידה, ובעיקר הקשיבי לגופך והימנעי מלהגיע לרגע הלידה מותשת ובלי כוחות. 

שתהיה לך לידה קלה ומהירה..